29 Ağustos 2013 Perşembe

Hz. Ömer'in Doğuşu TV Filmi Kanal 7


HZ. ÖMER’İN ‘KESKİN BİR ZALİM’DEN ‘ADALET GÜNEŞİ’NE DÖNÜŞÜ
Kırkıncı Müslüman, ikinci halife ve Adalet Güneşi lakabıyla tanınan Hz. Ömer’in hayatı muhteşem bir prodüksiyonla Kanal 7’de ekrana geliyor. Kırkıncı Müslüman olarak İslam saflarına katılan Hazreti Ömer’in Müslüman olmadan önceki ilk dönemini anlatan film, önce keskin bir zalim iken, Hz. Ömer'in hayatını anlatan "Hz. Ömer'in Doğuşu" adlı televizyon filmi bu akşam ekrana geliyor.‘adalet güneşi’ne dönüşüm sürecini ekrana taşıyor. Hazreti Hamza müşriklerin önde gelenlerinden Ebu Cehil’i yaralamıştır. Bir Müslüman’ın Mekke’nin önderlerinden sayılan Ebu Cehil’in kanını akıtması büyük bir olaya dönüşmüştür.  Ebu Cehil’in intikamını almak üzere yeğeni Ömer’in öne çıkmasında Ebu Cehil’in kız kardeşi olan annesi Hantame’nin de kışkırtmasının büyük rolü vardır. Annesi tarafından kışkırtılan Ömer, önce Hamza’yı öldürmek sonra da İslamiyet’i ortadan kaldırmak için Hazreti Muhammed’i de yok etmek kararındadır.    
İlk vahyin gelmesinden sonra yedi yıl geçmesine rağmen Müslümanlar sayıca çok azdırlar. Hazreti Peygamber’in iki Ömer’den birinin Müslüman olması ile ilgili duası vardır. Bu iki Ömer de en azılı müşriklerden Ebu Cehil olarak bilenen Ömer bin Hişam ve onun yeğeni Ömer bin Hattab’dır. Peygamberin duasının nasıl gerçekleşeceği Müslümanlar arasında merak konusudur. Hz. Muhammed’i öldürme kararı alan, Mekke’de Müslüman bırakmak istemeyen Ömer’i kendi evinde bir sürpriz beklemektedir. Ömer bir gün kendi evinde Allahın ayetlerinin okunduğunu duyar ve Hz. Muhammed’in duasındaki Ömer ortaya çıkmaya başlar. 
Oyuncular:  Mürşit Ağa Bağ (Ömer), Ayfer Çalgıcı (Fatma), Halit Karaata (Ebu Cehil), İbrahim Kumral (Ebu Cehil), Sebahat Adalar ( Hantame), Yaşar Karakulak (Nuaym),Ayşe Örgün (Lebine), Cüneyet Şen (Said), Nadir Ersoy (Habbab), Emine Sarıkaya (Hind), Emin Çalışkan (Ebu Leheb), Muzaffer Üngör (Mesut), Fahri Doymaz (Utbe), Halit Sunal (Antare), Mustafa Diyar (Amr), Yapımcı- Yönetmen: Nazif Tunç, Senaryo: Mehmet Uyar, Müzik: Gökhan Tamir,  Görüntü Yönetmeni: Turgay Aksoy, Kurgu Yönetmeni Necdet Tok, Afiş Tasarım: Ekrem Aydın, Uygulayıcı Yapımcı: Arif Hakverdi, Yardımcı Yönetmen: Oğuzhan Akçay, Sanat Yönetmeni: Vugar Aliyev, Işık Şefi: İsmail Akhan, Kostüm: Yavuz Selim Kaçmaz, Halk Film, 85', 2012
Artikel Terkait

Hz. Ömer'in Doğuşu TV Filmi Kanal 7
4/ 5
Oleh

Berlangganan

Suka dengan artikel di atas? Silakan berlangganan gratis via email

Load Comments